Eutanázia v súčasnosti

Aktívna eutanázia je legálna a beztrestná len v niektorých štátoch – Holandsko, niektoré časti Austrálie, niektoré časti USA. V severnej časti Austrálie je priama eutanázia legalizovaná od mája 1995, ale len za dodržania špecifických podmienok (na požiadanie pacienta, ktorý je pri plnom vedomí, v terminálnom štádiu ochorenia, trpí neznesiteľnými bolesťami, ...). V Holandsku je priama eutanázia upravená novým zákonom, ktorý stanovuje veľmi prísne a presné podmienky pre eutanáziu. Podľa skúseností z Holandska sa eutanáziou skracuje život v priemere o 3,3 týždňa. Z lekárov oslovených v americkom štáte Oregon bolo 60% za to, že priama eutanázia by v niektorých prípadoch mala byť legalizovaná. Ako vyplynulo z anonymného dotazníka, v americkom štáte Pensylvánia sa 15,6 % zdravotných sestier aktívne podieľalo na eutanázii na prosbu pacienta alebo jeho príbuzných alebo iného človeka zo zdravotného personálu. V Belgicku je eutanázia dospelých pacientov povolená od roku 2002. Vo februári 2014 bola povolená aj eutanázia neplnoletých osôb bez ohľadu na vek. Belgicko sa tak stalo prvým štátom povoľujúcim eutanáziu detí. Rozhodnutie neplnoletej osoby musí potvrdiť kolégium odborníkov a rodičia vyhlásiť, že nenamietajú. 

Problémom súčasnej doby je aj pasívna eutanázia, v praxi oveľa častejšia, ako si myslíme. Mnohokrát k nej dochádza bez toho, aby si ošetrujúci zdravotnícky personál uvedomil, že jeho znížená aktivita pri liečbe umierajúceho znamená vlastne pasívnu eutanáziu.

V našich podmienkach v myslení lekárov stále veľmi silno rezonuje Hippokratova prísaha, v ktorej mimo iného stojí: „Ani prosbami sa nedám presvedčiť o podaní smrtiaceho lieku, ani sám k tomu nedám nikdy podnet.“ Zákonodarstvo Slovenskej republiky nepripúšťa eutanáziu. Prekvapivý je ale výsledok verejného prieskumu, podľa ktorého sa za eutanáziu vyslovilo  59 % respondentov na Slovensku a až 80 % respondentov v Poľsku.


Vytvorte si webové stránky zdarma! Webnode